Zakup podzespołów samochodowych Citroen  – co należy wziąć pod uwagę?

Niezależnie od tego, czy pracujesz w warsztacie samochodowym, lubisz majstrować przy własnym samochodzie, czy też jesteś zwykłym kierowcą potrzebującym części samochodowych do naprawy swojego pojazdu – będziesz miał dylemat. Musisz bowiem zdecydować, czy powinieneś zainwestować w oryginalne części zamienne, czy kupić zamienne części samochodowe do Citroen. Być może od razu z góry zakładasz, nowe części wyjęte prosto od oryginalnego producenta są lepsze. Pamiętaj jednak, że niekoniecznie musi być taki scenariusz – nigdy nie ma gwarancji, że i oryginalne części nie będą miały problemów. Możesz być jednak pewny, że będą Cię kosztować więcej niż części zamienne do Citroen.

Porównajmy – części zamienne do Citroen oryginalne

OEM OES OE import eksport

OEM OES OE import eksport

Znaczne wydatki są niemal oczywistym elementem każdej naprawy samochodu – zwłaszcza tej szerzej zakrojonej. Cena części samochodowych jest główną przyczyną takiego stanu rzeczy. Dla niektórych najlepszym rozwiązaniem jest używanie oryginalnych części producenta sprzętu. Jednak wielu z nas z obawy o to, ile może zapłacić za oryginalne części zamienne do Citroen woli wybrać tańsze części zamienne. Jeśli tak jest również i w Twoim przypadku, zanim zamienisz oryginalne autoczęści do Citroen na zamienniki musisz upewnić się, że w pełni rozumiesz zalety i wady zarówno oryginalnych, jak części zamiennych, aby podjąć ostatecznie świadomą decyzję.

Koszt oryginalnych części samochodowych a ich zamienników

Z pewnością nikogo nie zdziwi to, że zamienniki będą Cię kosztować mniej niż nowe autoczęści do Citroen, ale i tak można być mocno zaskoczony różnicą cen. Rzecz jasna to, ile ostatecznie zapłacisz za zamienniki będzie opierać się o kwotę uzależnioną między innymi od takich czynników:

• rzadkość,
• popyt,
• dealer.

Tak czy inaczej możesz być pewien, że najtańsze części samochodowe do Citroen to właśnie zamienniki – znajdziesz je nawet za mniej niż połowę ceny nowych. Oczywiście pod warunkiem, że nie szukasz bardzo rzadkich części do klasycznych samochodów kolekcjonerskich, czy egzotycznych pojazdów. Biorąc pod uwagę Citroen, który Cię interesuje – tym jednak martwić się nie musisz.

Części samochodowe – dostępność oryginalnych i zamienników

Zwykle stosunkowo łatwo jest znaleźć zamienne części samochodowe, zwłaszcza do popularnych pojazdów. Wystarczy dobry sklep z częściami do Citroen, by załatwić sprawę. Najczęściej też dzięki fachowemu doradztwu na miejscu nie będzie problemu ze znalezieniem zamiennika do tej samej marki i Citroenu samochodu, który Cię interesuje.

części samochodowe dostawcze

części samochodowe dostawcze

Co więcej, dzisiaj mamy do dyspozycji ogromną ilość miejsc, w których można wyszukiwać zarówno zamienniki, jak i oryginalne części do samochodu. Z pewnością możesz to zrobić w klasyczny sposób – sprawdzając stacjonarny sklep z częściami do Citroen, jeśli wiesz, czego szukasz możesz też znaleźć używane części u renomowanych sprzedawców online bez wychodzenia z domu. Nierzadko same warsztaty samochodowe zajmują się sprowadzaniem takich części zgodnie z dyspozycją. Jeśli wszystko inne zawiedzie, z całą pewnością znajdziesz odpowiedź na swoje poszukiwania w niekończących się zasobach Internetu.

Standardy producenta a części samochodowe

Bez względu na to, czy chodzi o sklep motoryzacyjny z częściami do Citroen dostępny online, czy lokalnie – robiąc tam zakupy musisz sprawdzić jakość nabywanych części. Chodzi o nic innego, jak o to, by mieć pewność, że wybrane zamienniki spełniały standardy, dzięki którym nadają się do użytku w danym pojeździe.
Co jeszcze warto wiedzieć? W przypadku linii produkcyjnej nowych części, lecz nieoryginalnych – nie muszą być one idealną kopią tych oryginalnych, ale ważne jest, aby spełniały one pewne ogólnie wyznaczone standardy. Nie jest musem by stał za nimi oryginalny producent samochodów, ale ich produkcja tak czy inaczej musi być dobrej jakości. Krótko mówiąc, jeśli stawiasz na zamienniki, a nie oryginalne części samochodowe do Citroen niekoniecznie będziesz mógł mieć pewność, że to, co dostajesz, jest odpowiednie dla Twojego samochodu.
Jeśli nadal masz wątpliwości, czy lepiej wybrać części oryginalne czy zamienniki, poznaj kilka istotnych zalet tych drugich, być może sprawią, że zrezygnujesz z tych pierwszych.

części do samochodów dostawczych

części do samochodów dostawczych

Części zamienne do pojazdów marki Citroen – zalety

W przeciwieństwie do oryginalnych, sklep z częściami zamiennymi do Citroen oferuje rozwiązania produkowane przez firmę, która nie jest oryginalnym producentem marki pojazdu. Wielu uważa, że zamienne części samochodowe są częściami używanymi albo tymi pochodzącymi z renowacji, ale tak naprawdę nie jest. Nie można też nie zauważyć, że przez ostatnie lata jakość produkcji zamiennych części samochodowych wzniosła się na bardzo wysoki poziom, w porównaniu do tego, co miało miejsce w przeszłości. Dlatego wielu właścicieli samochodów przeglądając co do zaproponowania ma sklep online z częściami do Citroen zaczyna wybierać te niedrogie i wydajne opcje.

Jak wspomnieliśmy powyżej, części zamienne mają wiele zalet i wad, a po stronie zalet na pewno są:
• cena,
• ilość opcji do wyboru,
• wykonanie.

Głównym powodem, dla którego wiele osób decyduje się na sklep motoryzacyjny online z częściami zamiennymi do Citroen zamiast oryginalnych, jest to, że są one znacznie tańsze niż części prosto od producenta. Kolejnym powodem jest właśnie to, że jako właściciel pojazdu zdecydowanie masz w czym wybierać, a już na pewno masz do wyboru więcej opcji niż w przypadku części pochodzących od oryginalnego producenta. Co więcej, prawda jest taka, iż nie brakuje sytuacji, gdzie zamiennik okazuje się nawet bardziej niezawodny aniżeli to, co proponuje producent oryginałów. Ostatecznie jednak zależy to od rodzaju części, której potrzebujemy.

Zamienniki do oryginalnych auto części Citroen- minusy

eksport części oryginalne

eksport części oryginalne

Dlaczego więc mimo tych wszystkich zalet sporo osób nadal woli kupować to, co oferuje sklep z oryginalnymi częściami samochodowymi do Citroen? Trzeba sprawiedliwie powiedzieć, że choć jakość, szeroki wybór i atrakcyjna cena sprawią, iż zamienniki są niezwykle interesującą alternatywą – zawsze jest druga strona medalu, którą należy uwzględnić w tych rozważaniach. Mówiąc dokładniej, trzeba pomyśleć o innych aspektach części zamiennych – na przykład gwarancji, jaką oferująca.

części zamienne OE OES OEM

części zamienne OE OES OEM

Kiedy kupuje się części zamienne, kwestia jakości ma dwie strony. Możemy znaleźć części o doskonałej jakości lub niskiej jakości, które po prostu nie będą pasować do naszego pojazdu. Dzieje się tak, ponieważ jest tak wiele opcji do wyboru, więc po prostu trzeba uważać i upewnić się, że mamy odpowiedni element, a w razie wątpliwości lepiej będzie właśnie postawić na propozycje, które w wyższej cenie oferuje sklep motoryzacyjny z oryginalnymi częściami do Citroen.

Gwarancja, która została już wspomniana – wskazuje na dużą wadę związaną z zamiennikami. Prawie wszystkie części od producenta są objęte pewnym poziomem gwarancji lub ochrony, dzięki czemu możesz czuć się bardziej komfortowo i pewnie z jakością tych że części. W przypadku zamienników gwarancja jest dołączana jedynie czasem i nie ma tutaj mowy o tak długiej, jak w przypadku oryginalnych części, co jest niewątpliwym minusem tego rozwiązania.

Części samochodowe do Citroen – nowe czy używane?

Jeśli zdecydujesz, że chcesz oryginalnych części – kolejnym dylematem będzie wybrać pomiędzy nowymi a używanymi. Naprawa samochodu zwykle wiąże się z tym trudnym dylematem, gdzie trzeba podjąć ważną decyzję między nowym a używanym formatem części samochodowych. Czy wiesz, że przy wyborze części samochodowych nowa opcja nie zawsze jest najlepszą opcją? Spróbujmy to rozważyć patrząc zarówno na wady, jak i zalety każdej z omawianych możliwości.

Jakie wady nowych części w kontekście zalet używanych?

Oczywiście używane części do aut do Citroen to przede wszystkim niższa cena. Używane części samochodowe są zazwyczaj tańsze, ale pamiętaj, że jeśli mowa o samochodach klasycznych, czy egzotycznych nie musi tak być. W każdym razie, przy napiętym budżecie i równoczesnej konieczności skorzystania z rynku części samochodowych, być może to właśnie będzie czynnikiem decydującym.

W kontekście zalet, czy pomyślałeś kiedykolwiek o tym, że używane części samochodowe do Citroen niosą także korzyści dla środowiska? To prawda – kupowanie używanych części samochodowych to fantastyczny sposób na ochronę środowiska. Recykling wielu części samochodowych jest dzisiaj dość popularnością praktyką, ale mimo to wciąż ich spora grupa zalega na złomowiskach. Kiedy kupujesz autoczęści używane do Citroen, Twój wybór pomoże zmniejszyć te straty.

części samochodowe ciężarowe

części samochodowe ciężarowe

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że sklep z używanymi autoczęściami do Citroen to także łatwość zakupu. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku już nieprodukowanych samochodów, wobec której już nawet sam producent decyduje o zaprzestaniu produkcji części. Jeśli Twój samochód nie jest już produkowany, znacznie łatwiej będzie znaleźć do niego używane części przeglądając sklep motoryzacyjny z używanymi częściami do Citroen, niż ten z oryginalnymi.

Minusy wyboru używanych części samochodowych – zalety nowych

import części oryginalne

import części oryginalne

Bez względu na wszystkie wyżej wymienione zalety pamiętaj, że sklep z używanymi częściami samochodowymi do Citroen będzie mógł Ci zapewnić wyłącznie ograniczoną gwarancję. Jeśli jednak z drugiej strony chcesz długoterminowej gwarancji – zakup nowej części do samochodu może być wszystkim, czego Ci trzeba. Także, jeśli chodzi o części używane, decydując się na nie, musisz też liczyć się z ryzykiem, że szybciej może się okazać konieczna ich ponowna wymiana. Mimo że sklep motoryzacyjny z używanymi autoczęściami do Citroen oferuje produkty, które są tańsze, zaoszczędzone pieniądze mogłyby wtedy zostać i tak przeznaczone na naprawę pojazdu, jeśli nadejdzie czas wymiany.
Zerknijmy jeszcze na żywotność, jaką zapewniają autoczęści do Citroen używane. Zwykle używane części samochodowe mają krótszą żywotność niż nowe części samochodowe do Citroen online.

Tym bardziej, jeśli Twój pojazd nie jest już produkowany i nie masz innego wyboru niż zakup używanej części samochodowej. To, jak ostatecznie zdecydujesz w dużej mierze będzie uzależnione od tego, jakiego rodzaju części Ci trzeba, jak ważna jest jej funkcja w samochodzie i właśnie tego, czy producent nadal produkuje jej oryginalną wersję. Wiedz jednak, że kupowanie nowych części nie jest tak korzystne dla środowiska – więc koniec końców mógłbyś być zadowolony z takiego obrotu spraw. Szczególnie w przypadku osób, którym zależy na „zielonym” podejściu w różnych sferach swojego życia.

Jak określić jakość części do samochodu marki Citroen ?

Aby mieć pewność, że otrzymujesz najlepsze autoczęści do Citroen online do swojego samochodu, niezależnie od tego, czy wybierasz te oryginalne, czy zamienne, nowe czy używane – zawsze o ostateczną poradę warto zapytać swojego zaufanego i kompetentnego mechanika. Nie ma lepszego fachowca, który mógłby przeprowadzić Cię przez wszystkie wyżej wymienione kwestii i ostatecznie doprowadzić do podjęcia możliwie jak najlepszej kwestii. Bez względu na wady, zalety – trzeba pamiętać, że najważniejsze w tym wszystkim jest bezpieczeństwo jazdy, związana z tym funkcjonalność samochodu, ale i wzięcie pod uwagę budżetu, którym się dysponuje.

Części zamiennie Citroen OE, OEM, OES, import eksport.

2 CV AKZ , ACADIANE , AMI , AMI Break , AX (ZA-_) , AXEL , BERLINGO (B9) (K9) , BX (XB-_) , BX Break (XB-_) , C-CROSSER (EP_) , C-CROSSER ENTERPRISE , C-ELYSEE , C-ZERO , C1 (PM_, PN_) , C1 II (PA_, PS_) , C15 (VD-_) , C15 kombi , C15 pick-up (VDPD) , C2 (JM_) , C2 ENTERPRISE (JG_) , C25 , C3 AIRCROSS I , C3 AIRCROSS II (2R_, 2C_) , C3 I (FC_, FN_) , C3 II (SC_) , C3 III (SX) , C3 Picasso , C3 Pluriel (HB_) , C35 , C35 pick-up , C4 AIRCROSS , C4 CACTUS , C4 Grand Picasso I (UA_) , C4 Grand Picasso II , C4 I (LC_) , C4 II , C4 II (B7) , C4 II (MPV) (UD_) , C4 Picasso II , C4 SPACETOURER (3D_) , C4 coupe (LA_) , C5 AIRCROSS , C5 I (DC_) , C5 I Break (DE_) , C5 II (RC_) , C5 II Break (RE_) , C5 III (RD_) , C5 III Break (RW_) , C6 (TD_) , C8 (EA_, EB_) , CX I (MA) , CX I Break (MA) , CX II , CX II Break , DS , DS Break , DS kabriolet , DS3 , DS3 kabriolet , DS4 , DS5 , DYANE , E-MEHARI , EVASION (MPV) (22, U6) , GRAND C4 SPACETOURER (3A_, 3E_) , GS , GS Break , HY , ID Break , ID kabriolet , JUMPER , JUMPY (U6U) (VF7) (V_) , LNA , MEHARI , NEMO , NEMO kombi , SAXO (S0, S1) , SAXO Hatchback van (S3_) , SM , SPACETOURER (V_) , TRACTION AVANT (7C, 11B) , VISA , VISA kabriolet , XANTIA (X1_, X2_) , XM (Y3) (Y4) , XM Break (Y3) (Y4) , XSARA (N1) , XSARA Break (N2) , XSARA PICASSO (N68) , XSARA coupe (N0) , ZX (N2) , ZX Break (N2)